Bahçe Etkinlikleri

 Açık hava etkinlikleri öğretmen ve çocukların sınıf ortamının kısıtlamalarından uzak özgürce etkileşime girmelerini sağlayan; bireyin hem kendisine hem de sosyal, akademik ve çevreye ilişkin bilgi, beceri ve tutumlarının gelişmesi için fırsatlar sunan öğrenme sürecidir.

Okul Öncesi Eğitim kurumlarının açık hava etkinliklerine düzenli ve yeterli miktarda yer vermesi ve çocuklara doğayla etkileşim imkanı sunması hem çocukların sağlıklı yetişmelerini hem de doğayı koruma yolunda çaba gösteren bireyler olarak yetişmelerini sağlama açısından önem taşır. Dünyayla ilgili bilgilerini paylaşma, duygularını ifade etme, başkasının yardımı olmadan karar verme, özgüven, okuryazarlık, matematik ve fen gibi önemli becerilerinin gelişmesi, onların okulda ve hayatta daha başarılı olmalarını sağlar. Ayrıca çocuklara keşfe ve araştırmaya dayalı ortamlar sunar. Çocuklar kendilerini ve yeteneklerini serbest oyunlar sırasında keşfeder. Beynin büyüme ve gelişmesi,vücut ve duygu gelişimi birbirinden bağımsız değildir.Havanın ve egzersizin beyin gelişimi için önemi ispatlanmıştır.Bu bağlamda yaz, kış olmak üzere günde en az bir defa çocuklarımız bahçeye çıkmaktadır. Kış döneminde soğuk havalarda dışarı çıkmayı kolaylaştırmak adına çocuklarımıza kar tulumu kullandırılmaktadır.

    Esogü Eğitim Fakültesi Valide Malhatun Uygulama ve Araştırma Anaokulu bahçesinde çocuklarımızın tüm gelişim alanları göz önünde bulundurularak sanat, müzik, evcilik, bilim, yazma, denge, el-göz koordinasyon, sebze, meyve, kitap, gösteri, duyusal olmak üzere 12 merkez oluşturulmuştur. Merkezlerin yanı sıra serbest oyun alanları da düzenlenmiştir. Çocukların bahçede daha nitelikli zaman geçirmeye başladığı eğlenerek öğrendiği gözlemlenmiştir. Ayrıca eğitim dönemi içerisinde tüm etkinliklerin bahçede de uygulanabileceği ortamlar düzenlenebilmekte sürekli sınıfa bağlı kalınmadan dış mekanda eğitime devam edilebilmektedir.

Yunus Emre kimdir?

Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf ve filozof; Anadolu'da yaşamış büyük bir halk şairidir.